Алгоритм діагностичних дій при обстежені хворих з стоматологічними проблемами

лягуша4Одними з найбільш поширених захворювань ротової порожнини у собак є захворювання зубної системи зокрема: переломи коронки зуба, затримка молочних зубів при прорізаних корінних зубах, гінгівіти, пародонтити, абсцеси, дістопія різців верхньої або нижньої щелепи, що виникла в результаті травми або ігор в «перетягування каната» в ранньому віці – всі ці зміни можуть призвести до порушення прикусу зубів. Що в свою чергу може призвести до неправильної первинної обробки їжі, незмиканню щелеп, травмування слизової оболонки ясен, язика, щік, або губ, що впливає як на загальне самопочуття тварини, так і на його господарсько-корисні якості.
Дуже часто такі захворювання, як хронічні гінгівіти, пародонтити, абсцеси верхівки кореня зуба протікають безсимптомно, або з нехарактерними ознаками (хейліт, екзофтальм та ін.)
Під час проведення первинного прийому необхідно дотримуватися певної послідовності дій, для почергового виключення захворювань різних органів.
Першим етапом при проведенні стоматологічного огляду: звертають увагу на симетричність голови, на наявність припухлостей.

Мал. 1 Асиметрія

лягуша2Мал. 2 Зондування апікального абсцесу, постановка дренажів

Надалі проводять мануальну пальпацію, симетрично для виключення атрофії м’язів, збільшення лімфатичних вузлів, запалення слинної залози.
Проводять пальпацію очного яблука для виключення ретропульсії ока: його значний супротив або болючість можуть свідчити про запалення зорового нерву, яке в свою чергу може виникати при прихованому абсцесу кореня зуба.
Другим етапом при обстежені стоматологічного хворого є огляд ротової порожнини в закритому стані. При цьому оцінюються оклюзія щелеп, стан ясен та зубів, дистопія, та персистуючі молочні зуби.

лягуша3Мал. 3 Огляд ротової порожнини в замкнутому положенні, для оцінки оклюзій щелеп

лягуша4Мал. 4 Персистуючі молочні зуби

Третім етапом діагностики є відкриття ротової порожнини та огляд піднебіння, лінгвальної поверхні зубів, ясен, під’язикового простору. Під час даного етапу важливу провести пародонтальну пробу. Для собак глибина зонда становить 0-3мм, для кішок 0,5-1мм. Важливо проводити пробу в шістьох різних точках навколо зуба, так як пародонтальний карман може знаходитися лише з однієї сторони зуба. Пародонтальна проба дає можливість встановити ступінь враження пароднтальних тканин зуба, ступінь розвитку породонтиту.

лягуша5Мал. 5 Проведення пародонтальної проби

Після виявлення патологічних карманів необхідно провести рентген діагностку для встановлення патологій в зоні кореня зуба.

лягуша6Мал. 6 Пародонтпатія 4-го ступеню

Для визначення ступеню ураження зубним нальотом можна провести діагностичну пробу Шиллера —Писарева. Забарвлення ясен варіює залежно від інтенсивності запалення. При здоровому пародонті слизова оболонка ясен забарвлюється в солом’яно-жовтий колір. За інтенсивністю фарбування розрізняють негативну пробу (солом’яно-жовте забарвлення), слабо позитивний (світло-коричневе) і позитивну (темно-буре)
На основі проведених досліджень ми маємо змогу розробити план лікувально-профілактичних заходів.

Автор матеріалу: Лягуша Олексій Миколайович

Хірург-ортопед ВЦ “Алден-Вет”

Комментарии запрещены.